Een felrode vierkante vlag met een grote witte letter 'M' erop, gehouden door een persoon. Op de achtergrond is een wereldkaart te zien, vaag en in verschillende kleuren.
KijkenFilm

Queer bij Metropolis

Metropolis was aanvankelijk een VPRO-serie die in samenwerking met Hivos korte documentaires liet zien van jonge makers (‘correspondenten’) van over de hele wereld. Zij laten ons door hun ogen naar hun wereld kijken. Het doel ervan was: bekend en daarmee bemind maken wat vreemd zou kunnen zijn. Sinds 2022 wordt Metropolis gemaakt door HUMAN.

In februari 2021 en september 2022 gaat het over trans mensen. We zien in 2021 drie jonge mensen uit verschillende landen (Cambodja, Mexico en China). Zij staan allemaal op een ander punt in hun leven voor wat betreft de openheid die zij geven aan hun naasten over wie zij zijn en van wie zij houden.

‘Echt uit de kast ben je pas als je ouders het weten’ – DJ Darkle 

Luisa (Mexico) heeft in het geheim een relatie met Sara en leeft hierdoor een dubbelleven. Ze is hier heel ongelukkig over, maar durft het niet aan om iets tegen haar homofobe familie te zeggen. DJ Darkle (Chengdu, China) is onlangs tegen zijn familie uit de kast gekomen als gay en kan nu leven zoals hij wil. En correspondent Rebecca is uit de kast gekomen als trans, nadat zij haar familie eerst had verteld dat zij op mannen viel.

In september 2022 gaat het over safe spaces – plekken waar mensen ‘lekker zichzelf kunnen zijn’. Dat betekent in veel landen iets heel anders dan hier in ‘genderpionierend’ Nederland. In Indonesië bezoeken we met de plaatselijke correspondent een koran-school waar mensen zelf mogen weten of ze tijdens het bidden man of vrouw willen zijn. Waria’s, mannen die zich vrouw voelen, hoeven hier niet te kiezen tussen verschillende ruimtes. ‘Alle mensen zijn gelijk onder de islam’, zegt een van de geestelijk leiders die uitgenodigd zijn om koranlessen te geven. Toch is de school wel eens aangevallen. Indonesië staat laag op de index van veiligheid voor trans en non-binaire personen.

Anders is dat in Argentinië, waar onlangs ook als eerste land van het Zuid-Amerikaanse continent de non-binaire persoon in de wet is opgenomen. Trans man Dan runt een tatoeage-studio waar trans mannen in een veilige omgeving een laatste stap in hun transitie kunnen zetten, als dat nodig is: het aanbrengen van mannelijke tepels.

‘Worden wie je wilt zijn is al spannend genoeg’ 

In Kenia vinden we intersekse persoon Darlon, die door de diep gelovige gemeenschap waarvan hij deel uitmaakt, wonder boven wonder als wonder wordt gezien. Voor hetzelfde geld had zijn moeder haar verstoten, gedood of laten doden. Darlon is ‘apostel’ van diens eigen gemeenschap, is getrouwd en ontwerpt haar eigen kleding.

Wat wij ervan vinden:

Er staan tien jaren met seizoenen Metropolis op NPO Start. Een prachtige schakering van onderwerpen, gemaakt in zeker drie landen per aflevering. Een handvol afleveringen gaat over queer onderwerpen, en alleen in de afleveringen die we hier noemen, gaat het over trans en non-binair. Dat is niet veel, maar het zijn mooie mini-documentaires die raken.

Rebecca wordt in de docu over Coming Out door haar familie honderd procent gesteund een aangemoedigd. Haar oma wist al haar hele leven hoe de vlag erbij hing: Rebecca wilde als kind al altijd een meisje zijn in haar spel met anderen. De bruid, bijvoorbeeld. En steeds harder lachend vertelt ze bovendien dat ze het ook wist aan hoe Rebecca plaste: zij wilde haar penis niet gebruiken.

Rebecca is een beetje gegeneerd als oma dit vertelt, maar de wederzijdse liefde spat ervan af in dit korte stukje docu. Het verklaart ook waarom Rebecca zich in het geheel niet schaamt voor haar leven als drag artiest in een queer bar in de stad. Anders dan haar collega’s, die zelfs na jaren nog plaatsvervangend schaamte voelen omdat zij niet zijn wat hun familie van ze wil, gaat Rebecca rustig schaars gekleed of naakt het podium op.

In de docu Safe Spaces zien we waria’s, transgender personen en een intersekse persoon die een eigen safe space hebben weten te vinden. Dat dit kan, ook in landen, op plekken en in contexten waar je dit allerminst verwacht, is ontroerend om te zien: stralende mensen die helemaal tot hun recht kunnen komen.

Waar te vinden: Te zien op NPO Start (gecheckt 25 februari 2026)

Credits

Branding & design Cheerleader.studio

Website development Digitmind.nl

Fotografie headers: Tengbehkamara.com